U Galeriji Srpske akademije nauka i umetnosti 6. jula je otvorena izložba „Radovi Aleksandra Deroka u Umetničkoj zbirci Srpske akademije nauka i umetnosti” i traje do kraja avgusta.
Autorka izložbe je Jelena Mežinski Milovanović, stručna saradnica Katarina Živanović, dok je grafički dizajn i tehničko uređenje uradila Danijela Paracki.
Ko je bio Aleksandar Deroko?
Aleksandar Deroko (1894–1988) je bio naučnik, umetnik, pedagog, intelektualac renesansnog, širokog polja interesovanja. U njegovoj biografiji se navodi da je bio stvaralac neiscrpne radne energije, ratnik i sportista. Znamenita je ličnost Beograda svog vremena i veliki šarmer, a od 1955. godine član je Srpske akademije nauka i umetnosti.
Aktivan je, između ostalog, bio u Odeljenju likovne i muzičke umetnosti. Sarađivao je sa likovnim umetnicima-akademicima, koji su učestvovali u osnivanju Galerije SANU i definisanju Umetničke zbirke SANU. Deroko je dao značajan doprinos i ovoj sferi delatnosti Akademije.
U vreme kada su i drugi slikari članovi SANU svoje radove poklanjali Akademijinoj kolekciji, Aleksandar Deroko je predlog da svoje slike i crteže pokloni SANU izneo svom prijatelju predsedniku SANU akademiku Pavlu Saviću. To je rezultiralo Savićevom inicijativom da Galerija SANU organizuje izložbu radova Aleksandra Deroka 1980. u Galeriji kulturnog centra (pošto su u Galeriji SANU u toku bili građevinski radovi i preuređenje).
Zadovoljan ovom postavkom, Deroko 1984. godine Umetničkoj zbirci SANU poklanja 129 svojih dela – uz 19 slika, celinu čini i 110 crteža, skica, studija.
Skoro deceniju posle umetnikove smrti – 1997. godine, još jedanaest crteža Aleksandra Deroka Akademijinoj Zbirci poklonio je umetnikov mlađi kolega i saradnik, arhitekta Slobodana Nenadovića. Tako SANU danas čuva 140 Derokovih dela.
Sada, posle četiri decenije, po prvi put u Srpskoj akademiji nauka i umetnosti, Galerija SANU javnosti predstavlja izbor radova akademika Aleksandra Deroka iz Umetničke zbirke SANU.
Ova retrospektiva, koju je mahom osmislio sam Deroko, sećanje je na umetnika i zahvalnost darodavcu, jednom od likovnih stvaralaca akademika čiji su legati postali temelj Umetničke zbirke SANU na kome se ona i danas razvija.
Istovremeno, izložba je i najava velike retrospektive koju svom članu priprema SANU u saradnji sa Arhitektonskim fakultetom u Beogradu i brojnim drugim institucijama.
Foto: SANU